|
|
Tacitus rmai trtnetr mr a krisztus utni els vszzadban ezt rja: A frzek nzeteltrseiket gy oldjk meg, hogy lovat cserlnek egyms kztt. Gyerekeik is nszajndkba gyakran lovat kapnak, hogy ez a l fekete volt-e arrl nem r Tacitus.
Parasztok, kereskedk, halszok s hajptk lakjk a kzpkorban a vzben gazdag Frzfldet. A termkeny talajon termesztett rut a sajt maguk ltal ptett hajkon szlltottk Angliba. Ezentl azonban lovakat is tenysztettek. A mai frz l az utols kpviselje az eredetileg nyugat-eurpai lnak, amelyik a kzpkorban mindentt megtallhat volt.
A kzpkorban napokig, hetekig sot hnapokig tartott amig a hrek eljutottak egyik helyrl a msikig. Taln mivel Frzfld mg a hollandok szmra is tulsgosan messze esett, alakulhatott ki itt egy nll lfajta ami mr akkor fekete volt, hatty nyakkal, kis fejjel s nagy szemekkel. Ds srnye, farka s bokaszrei voltak, bartsgos, inteligens lny fejedelmi getssel s a fajra oly jellemz trdmozgssal. A frz l trtnete elvlaszthatatlan az orszg trtnettl, ahonnan szrmazik.
A keresztes hadjratok ideje alatt frz lovat is hasznltak a lovagok, mert ezek a lovak is ersek s nagyok voltak. Egy lovag felszerelssel egytt gyakran tbb mint 250 kil volt.
Mr 1276 - ban feljegyeztk, hogy frz lovakkal kereskedtek a mnsteri (Westfalen) piacon. Frzfld ez id szerint rmai katlikus volt s sok kolostorral rendelkezett. A kolostoroknak sok fld volt a birtokban, s gy valszn, hogy a szerzetesek a ltenyszts viszonylag nagy rszt tartottk a kezkben. Ezen tlmenen Frzfld a mnsteri pspksghez tartozott, gy teht nem meglep a tny, hogy Mnsterben frz lovakat lehetett venni. Egszen a ks kzpkorig knltak Nmetorszgban s Angliban frz lovakat megvtelre.
De a frz l mg nagyobb utakat is megtett. 1609 prilisban vitorlzott Henry Hudson a "De Halve Maen" nev hajn a keletindiai trsasg megbzsbl a rla elnevezett Hudson folyn felfel. Nieuw Amsterdamot - ma New York - ptettk. Egy frz frfi, Pieter Stuyvesant volt 1647 - 1664 Nieuw - Nederland kormnyzja. Egszen biztos, hogy mr 1625 elott frz lovakat vittek hajval Nieuw - Amsterdamba. Innen terjedtek el kelet fel is. A frz lnak nagy szerepe volt a "Morgan" l kitenysztsben. 1300 s 1550 kztt a frz l megrzi j hrt Eurpa legnagyobb rszn. A puskapor felfedezse (1338) ellenre hbork idejn az emberek nem tudtk nlklzni a lovakat. Az olasz Guicciardini rja a frz lrl, hogy az "szp,j s klnsen jl alkalmazhat hborban". II. Lajos magyar kirly is egy frz mn htn vonult a trkk ellen 1526-ban, sajnos nem sok sikerrel, de taln ez nem a lovon mlott.
Fordulat kvetkezett be a fajta trtnetben a 80 ves hbor idejn 1568-1648 kztt. A hollandok a spanyolok ellen harcoltak a fggetlensgkrt, s ez a hbor volt a legnagyobb befolyssal a frz l addig sem rvid trtnetben. A spanyolok andaluziai lovakon vonultak a csatba, amelyeket a mrok idejbl szrmaz arab telivrekkel kereszteztek. A csatban "fogjul ejtett" andaluziai mnekkel fedeztettk a frzek a sajt kancikat. Ez a keresztezs mg ma is szrevehet a frz l kllemn. A l szne fekete maradt, ami azonban jl szrevehet az a kis fej, a nagy barna szemek, s a kiss konkv orrnyereg, nha majdnem olyan mint egy arab telivr csukafeje, a hatty nyak s a trdmozgs rgzitse.
A frz l sokoldalusgrl tett tanubizonysgot, hogy htaslknt, iskolalknt, valamint fogatban egyarnt kedvelt volt. Nemesi csaldok ngyesfogata Nmetorszgban, Angliban gyakran llt frz lovakbl. Egszen a XVIII. szzadig kedvelt l maradt a frz Eurpban. A XVIII. szzadban azonban minden megvltozott. Jelents ltenyszt szakemberek rveltek a klnbzo fajtk keresztezse mellett. Ekkor megindult a fajta tenysztse a lejtn. 1819-ben irnyelveket rgzitettek, amelyek a fajta lehet legtisztbb megtartst tztk ki clul. Ez nem hozott sikert, ezrt 1854-ben gondolvn, hogy a fajta mr nem menthet meg, a tenysztsi rendeletben a fajta vdelmt feloldottk, a fajta kihalsa teht gy elre lthat volt.
1879-ben azonban a "De Drie Romers" nev fogadban Roordahuizumban Leeuwardennl nhny frfi sszegylt, hogy szarvasmarhk rszre alaptsanak egy trzsknyvet. A jelenlvk kztt voltak azonban frz l tenysztk is, akiknek a fajta a szivgyk volt. Az urak arrl vitatkoztak, hogy van -e mg rtelme egy nnll trzskny alpitsnak a frz lovak rszre. A ltenysztk azonban ezen az estn elrik a cljukat, s kt trzsknyvet alapitanak: egyet a marhk, a msikat a lovak szmra. A lovak trzsknyvt 2 regiszterre osztjk, az egyik regiszter a Frzfldn tenysztett frz lovak a msik a keresztezett fajtk szmra volt fenntartva. A mnnyilvntartsba 1-es szmmal "De Paauw"-ot jegyeztk be Schelte Hilarides mnesbl Pingjumbl. A mn marmagassga 155 cm volt. De Paauwot 121 v alatt mg 380 db mn kvette. Az elso nyilvntartsba vett kanca "Juffer Nr. 1" 154 cm marmagassg, Fedde Viersen Tzumban lvo tenyszetbl.
A trzsknyv alapitsval azonban nem olddott meg egyszerre minden problma. A tenysztk eleinte csatlakoztak, azonban nhny vvel ksbb ismt nll utakat jrtak. A keresztezett fajtk npszersge gy elnyomta a frz lovakat, hogy 1913-ban mr csak 3 db fedezmn volt nyilvntartva: Prins 109, Alva 113 s Friso 117. Ezt a nagy mlttal rendelkez fajtt ismt a kihals fenyegette.
1913 decemberben azonban C. Van Eysinga br kezdemnyezsre tbb mint 100 frz l tenyszt gylt ssze, hogy a knyes helyzetet megvitassk. Elhatroztk, hogy a "Het Friesche Paard" - magyarul: frz l- nv alatt ltrehoznak egy egyesletet, melynek clja, hogy fiatal mnek felvsrlsval, s tenysztsvel, valamint rtkes frzlovak szmra jutalom adomnyozsval a fajtt a kihalstl megmentsk, s a tenysztst fellendtsk. A legjobb vtelnek Paulus 121 bizonyult, aki Friso 117 -nek volt a fia. Ez a mn kt fia Vredestichter 127 s Arend 131 ltal valamennyi ma l frz mn apja lett. Az egyeslet 1954-ig mkdtt, a fajta megrzse szempontjbl felbecslhetetlen rtke volt.
Az egyeslet megalaktsa utn a viszonylagos nyugalom idszaka kvetkezett. A frz lovak szma nvekedni kezdett, s a tagok ltszma is a trzsknyvben egyre tbb lett. Ebben az idszakban Frz fldn tlnyom rszben mezgazdasgi termels folyt, s a lovakat is a szntfldi munkk elvgzsre fogtk be. A frz lovat ekkor kls befolystl mentesen munkalv alaktottk t. A l tpusa nehezebb, zmkebb lett.
A XX. szzad tvenes hatvanas veiben azonban a mezogazdasgi munkt gpiesitik, a lovakat gpek vltottk le, vagyis a frz l a parasztgazdasgban felesleges lett. Lncreakci szeren cskkent a l piaci ra, gy a tenyszts is. 1957-ben a tenysztk szma 1211 volt 2383 regisztrlt lval, 10 v mulva 1967-ben 656 - an maradtak 974 lval. A tbbszz ves mlttal rendelkez egyetlen holland fajta egy klns hzillat lett. De a frzek mint mindig, ha veszlyben volt a frz l tenysztse, ezttal is munkhoz lttak. A kivezet utat C. Van Eysinga br unakccsnek vezetsvel egy munkacsoport jelentette 1967-ben, amelyik ismt cll tzte ki a frz l megmentst. zemeket, hivatalokat kerestek meg s adomnyokat krtek, bekapcsoltk a mdikat s Gerrit Griepsma szervezett egy lottjtkot, valamint egy keresztes hadjrat szer trt szerveztek Frzfldn keresztl, amelyik 5 napig tartott. Mivel ennek a trnak egsz Hollandiban hre ment, az akci vgn 288-an adomnyoztak a trzsknyv szmra s az egyeslet 20 j taggal gyarapodott. Msik fontos aspektusa volt ennek az akcinak, hogy a frz lovak felhasznlsnak jabb lehetsgeit ismertettk meg a nagy nyilvnossggal. A hatvanas vek vgn az letszinvonal Hollandiban egyre emelkedett, gy az emberek tbb szabadidvel rendelkeztek. A mezgazdasgban feleslegess vlt frz l szmra akadt nem is kevs tennival a sport ill. szabadidos tevkenysgek terletn.
Krlbell a frz l tenysztsnek hanyatlsa idejn lett divat Angliban a ngyesfogathajts, ami Philip herceg (II. Erzsbet kirlyno frje) nevhez fzdik. vezette be a ngyesfogathajtst mint sportgat. A magyarok mneseikkel azonnal csatlakoztak, majd Nmetorszgban, Svdorszgban, Svjcban, Lengyelorszgban, s valamivel ksbb Amerikban is ngyesfogatokat llitottak ssze, amelyek nemzeti, nemzetkzi, valamint ksbb vilgbajnoksgokon mrtk ssze tudsukat.
Ezek utn a frz l tenysztse tretlenl vel mind a mai napig felfel, olyannyira hogy 1979 augusztus 27-n megalakult a "Verein der Zchter und Freunde des Friesenpferdes in Deutschland e. V." Vagyis az els frzl tenyszt egyeslet Hollandia hatrain kvl. Ma minden kontinensen megtallhat ez a lfajta.
| | | |